Strona główna Instytut Filozofii informuje


Instytut Filozofii informuje

  • Ks. dr Robert Grzywacz SJ o wątłym, niebacznym i rozdwojonym w sobie człowieku

Ostatni przed wakacjami wykład z cyklu "Akademia wartości" odbył się 6 czerwca. Wygłosił go ks. dr Robert Grzywacz SJ, który zatytułował swoje wystąpienie: "Wątły, niebaczny, rozdwojony w sobie człowiek... - O różnych przejawach antropologicznego rozdźwięku między realną a deklarowaną hierarchią wartości". Według prelegenta: „Integralną częścią doświadczenia bycia człowiekiem jest przeżywanie swoistego rozdźwięku w sobie, niewspółmierności, która przejawia się w różnych wymiarach naszego życia. Zaznacza się ona na przykład: na poziomie pragnień – między natychmiastowym zaspokojeniem niektórych z nich a bardziej odraczanym spełnieniem dotyczącym kształtu naszego życia; na poziomie uczuć – między doraźną i chwilową przyjemnością a poczuciem szczęścia, które nie wyklucza okresów cierpienia i bólu; na płaszczyźnie poznania – między naszą rzeczywistą wiedzą a możliwościami przed nami otwartymi; w sferze praktycznej – między naszym charakterem i faktyczną motywacją działań a świadomością możliwych kierunków ich przemiany czy poszerzania motywacji itp. Rozziew między naszym realnym i idealnym Ja dotyczy więc tyleż naszej racjonalności, co naszych emocji, praktycznego namysłu nad działaniem, roli sumienia, przekonań na temat dobra itd. W identyfikacji tego rozdźwięku w nas (czyli naszych hierarchii wartości), jak również w dostrzeżeniu jego praktycznej wagi, konsekwencji dla naszego życia i możliwych zeń pożytków, pomaga filozofia (m. in. Ch. Taylor, P. Ricoeur), która nie stroni od dialogu z psychiatrią (A. Kępiński), psychologią (Ph. Zimbardo) i psychoterapią (A. Morgan, S. C. Hayes, S. Smith)”.

Cykl był realizowany we współpracy Instytutu Filozofii z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie i gromadził liczne grono nauczycieli z całej Polski, szczególnie z południowych województw. Mamy nadzieję, że zainspirował słuchaczy w ich refleksji nad człowiekiem zanurzonym w oceanie różnorakich wartości i pozwolił znaleźć trochę orientacji w trudnych czasach.

***

  • Debata o interakcjach akademickiej filozofii i etyki z kulturą i literaturą

6 czerwca 2022 r. o godz. 16.00, odbyła się debata pt. „Filozofia i etyka a kultura masowa”. W debacie wzięli udział profesorowie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Adam Grzeliński, dr hab. Piotr Domeracki, prof. UMK, dr hab. Marcin T. Zdrenka, prof. UMK oraz Robert Małecki - politolog, filozof i dziennikarz, autor bestselerowych powieści kryminalnych, a także laureat Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły. Debatę prowadziła dr hab. Ewa Podrez, prof. UKSW, Zastępca Dyrektora Centrum Etyki Chrześcijańskiej. Za organizację wydarzenia odpowiedzialny był natomiast dr hab. Piotr Duchliński, prof. AIK, Dyrektor Centrum Etyki Chrześcijańskiej oraz kierownik Katedry Etyki Ogólnej i Stosowanej w Instytucie Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie. Zapis dyskusji znajduje się na stronie YouTube AIK.

***

  • II Turniej Szachowy o Puchar Rektora AIK organizowany przez filozofów

Rok temu odbyła się pierwsza edycja turnieju szachowego na naszej Uczelni, która cieszyła się sporym zainteresowaniem. Dlatego w tym roku organizatorzy, filozofowie: mgr Jakub Pruś, dr Szczepan Urbaniak SJ, prof. Paweł Kaźmierczak zaprosili wszystkich studentów, doktorantów i pracowników administracyjnych oraz akademickich na II Turniej Szachowy o Puchar Rektora Akademii Ignatianum w Krakowie. Wystartować mógł każdy zarówno początkujący, jak i zaawansowany szachista. Szachy nie tylko stanowią kwintesencję logiki praktycznej (analizowanie rozsądnych możliwości) i strategicznego myślenia, ale są też przyjemną rywalizacją oraz spotkaniem z inną osobą (nawet jeśli jest to spotkanie za pomocą komputera).

Turniej odbył się 14 czerwca 2022 r.  na platformie lichess.org. Zgłosiło się 14 uczestników. Rozgrywki odbyły się w czasie 5+3 (początkowy czas zegara 5 minut i 3 sekundy dodawane za każdy ruch), a turniej składał się z siedmiu rund.

Zwycięzca, student pierwszego roku psychologii, pan Kamil Woś, otrzymał Puchar Rektora AIK, natomiast zdobywcy trzech pierwszych miejsc, oprócz pana Kamila, prof. Paweł Kaźmiercak (Instytut Nauk o Wychowaniu) oraz pan Piotr Gruszczyński (Dział IT) odebrali nagrody w postaci voucherów do sklepu Empik, gdzie można również nabyć szachy lub książki szachowe.

***

  • Konferencja „Transhumanizm jako wyzwanie dla współczesnej bioetyki”

14 czerwca 2022 r. odbyła się konferencja organizowana na AIK przez prof. Piotra Duchlińskiego z Katedry Etyki Ogólnej i Stosowanej Instytutu Filozofii AIK oraz Centrum Etyki Chrześcijańskiej im. Tadeusza Ślipko SJ, a także prof. Grzegorza Hołuba z Katedry Karola Wojtyły UPJPII. Temat brzmiał: „Transhumanizm jako wyzwanie dla współczesnej bioetyki”. Celem konferencji było spojrzenie na zjawisko transhumanizmu pod kątem wyzwań jakie stanowi on dla współczesnej refleksji bioetycznej. Zaproszeni specjaliści z obszaru bioetyki, etyki i filozofii medycyny podjęli próby określenia obszarów tematycznych, sformułowania problemów oraz zaproponowania możliwych rozwiązań. Konferencja potwierdziła, że krytyczny namysł nad transhumanizmem jest potrzebny, ruch ten bowiem pełni obecnie istotną rolę światopoglądową i kulturotwórczą.

***

  • Instytut Filozofii erygowany jako instytut kościelny

24 czerwca dotarła do nas wiadomość, że watykańska Kongregacja Edukacji Katolickiej erygowała Instytut Filozofii jako jednostkę kościelną (według prawa kanonicznego) w ramach Akademii Ignatianum w Krakowie, która w tym roku akademickim przeszła na kanoniczny status uczelni katolickiej. Instytut działa więc nie tylko w oparciu o prawo polskie, ale dodatkowo zgodnie z wytycznymi konstytucji apostolskiej „Veritatis Gaudium” papieża Franciszka, która reguluje edukację akademicką w ramach Kościoła Katolickiego. Status kościelności jest wymagany dla jednostek kształcących kandydatów do kapłaństwa. Instytut ma teraz dobrze formalnie określone miejsce i rolę w ramach edukacji katolickiej w Polsce. Warto przypomnieć, że w 2018 roku kierunek filozofia otrzymał zagraniczną akredytację dla programów studiów licencjackich, magisterskich oraz doktoranckich wydaną przez AVEPRO (Holy See’s Agency for the Evaluation and Promotion of Quality in Ecclesiastical Universities and Faculties Accreditation, 13 września 2018 roku na okres 5 lat). Agencja ta znajduje się w zbiorze oficjalnie uznanych przez Państwo Polskie instytucji akredytujących, które są istotne dla umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego (zob. „Katalog kwalifikowanych zagranicznych akredytacji i certyfikatów jakości”).

***

  • Współpraca z jezuickimi liceami – kolejne projekty

Już piąty raz przedstawiciele trzech jezuickich liceów (Kraków, Nowy Sącz i Gdynia) spotkali się z pracownikami Instytutu Filozofii, aby podsumować dotychczasową współpracę, ewaluować przeprowadzane projekty oraz planować nowe przedsięwzięcia. Spotkanie odbyło się online 3 czerwca. Dwa kolejne spotkania w ustanowionych grupach roboczych odbyły się pod koniec miesiąca, 24 czerwca i dotyczyły współpracy przy nowych projektach: tutoringu w jezuickim kształceniu oraz współpracy przy przygotowaniu uczniów do olimpiady filozoficznej.